Az előző bejegyzésben általánosságban írtam arról, hogy hogyan érdemes sportolni a várandósság alatt. Ebben a bejegyzésben viszont kimondottan az Aviva Módszer gyakorlatsoraival kapcsolatosan olvashatsz fontos információkat akkor is, ha még csak fejben készülsz a várandósságodra.
Nagyon sok nő vonakodik a várandósság alatti sportolástól, aminek általában két oka van. Az egyik, hogy alapvetően is sok tiltással találjuk szembe magunkat várandósan, kezdve mindjárt azzal, hogy miket ehetünk, ihatunk és miket nem. A másik, hogy a kitolódott gyermekvállalás - és részben az ezzel összefüggésben álló hormonális és anyagcserezavarok - miatt, sajnos sokaknál lesz a kisbabájukhoz vezető út jóval rögösebb, mint ahogyan azt várták. A hosszú várakozással teli évek, a veszteségélmények érthető okból szorongást, aggodalmat gerjeszthetnek bennük. Kockáztatják-e a várandósságukat a fizikai aktivitással? Árthatnak-e a kisbabájuknak? Nem lesz emiatt veszélyeztetett a terhesség? Ezek teljesen érthető kérdések és jogos félelmek.
Akik már jártak Aviva alaptanfolyamon, jól tudják: az Aviva Módszer sikerének egy nagyon fontos pillére - a rendszeresen és jól végzett gyakorlatokon kívül - maga a táplálkozás. Nem győzzük eleget hangsúlyozni: a ciklus problémák, nőgyógyászati zavarok, termékenységi nehézségek kontra táplálkozás között, nagyon komoly összefüggések vannak.
Egy termékeny korú nő vagy menstruál, vagy hamarosan menstruál. Azt gondolhatnánk hogy ez egy ízléstelen vicc, de lássuk be, lesarkítva ugyan, de tényleg így működik a reproduktív korban levő nők teste. És ha te is ebbe a kategóriába tartozol, valószínűleg premenstruációs szindrómád, azaz PMS-ed is van, még ha nem is sok tünettel.
Az Aviva Módszer négy órás alaptanfolyamát képező, 18 gyakorlatból álló sorozatát sokan ismerik vagy hallottak már róla, hiszen immáron 25. éve oktatjuk hazánkban. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy az Aviva Módszer az elmúlt évtizedek alatt további gyakorlatsorokkal bővült. Ebben a bejegyzésben bemutatásra kerülnek a különböző tanfolyamok és gyakorlatsorok, hogy könnyen el tudj igazodni, hogy mikor melyik tanfolyamon érdemes részt venned, vagy épp melyik gyakorlatsort javasolt alkalmaznod. Választ kapsz például arra, hogy mikor melyik gyakorlatsort alkalmazd ha kisbabát szeretnél, de a tinik, a változókorban lévő hölgyek, és még a férfiak számára is hasznos információkról olvashatsz.
Kevés olyan téma létezik egy nő életében amihez kapcsolódóan ne kapna akarva, akaratlan a környezetéből érkező (jó) tanácsokat. A várandósság és az anyaság bizonyosan ez a kategória. Amint egy nő pocakja elkezd gömbölyödni, máris mindenféle kérdéssel és tanáccsal találja szembe magát, sokszor kéretlenül is, ami aztán a baba megérkezését követően sem biztos, hogy másként lesz. :) Az én személyes kedvencem a “most aludj, mert később nem fogsz”volt. És ez nem feltétlenül rossz, hiszen miért ne beszélhetnénk nyíltan, tabuk nélkül bármiről? Én is a tabudöntögetésben hiszek, ettől függetlenül időnként meg tudott lepni a terhességem vagy fiss anyaságom elején, hogy sokszor mennyire direkt módon szólítottak meg, vagy meséltek a saját élményeikről - például a szülés vagy a szoptatás témájában -, számomra vadidegen nők is. Ami viszont már akkor is feltűnt - valószínűleg szakmai ártalomból is -, hogy egy téma soha de soha nem merült fel. Sem kérdés sem tanács, sem semmilyen formában még véletlenül sem. Ez pedig az inkontinencia és a gátvédelem volt.
A Gátizom történet korábbi bejegyzéseiben átvettük deréktól lefelé a női és férfi anatómiát, valamint megvizsgáltuk, hogy mik azok a gyengítő szokások és körülmények amik már most, ebben a pillanatban is gyengítik a medencealapi izmainkat. Ez a bejegyzés a sorozat III., egyben befejező része, melyben a teljesség igénye nélkül szeretném bemutatni a folyamatosan gyengülő medencealapi izmok lehetséges következményeit.
Munkám során gyakran tapasztalom, hogy a köztudatban az „Aviva torna” kifejezés lassan teljesen összeolvad a női ciklus és termékenység problémák témakörével. Mintha ez a módszer kizárólag a nőknek szólna, csak nekik lenne rá szükségük, vagy csak náluk lenne hatékony, holott ez korántsem így van. A férfiakra éppúgy igaz, hogy károsan hat a szervezetükre, az endokrin rendszerükre az ülő életmód, a táplálkozás minősége, a mozgásszegény életmód, a krónikus stressz, a vegyszerek és így tovább. Miért lenne akkor esetükben épp a nemi hormontermelés a kivétel?
Szeretnéd megtanulni az Aviva módszert, de nem tudod, hol és hogyan keress oktatót? Van egy régi Aviva könyved, de nem boldogulsz vele? Facebook csoportokban is próbáltál tájékozódni, de csak mégjobban összezavarodtál? Ebben a bejegyzésben olyan tanácsokról olvashatsz, – amit, mint hivatalos Aviva módszer oktató és az Aviva Alapítvány Szakmai Bizottságának tagjaként írtam – és amiket érdemes lehet megfontolnod, mielőtt belevágsz az Avivázásba. :)
Még sosem beszéltem le senkit az Avivázásról. És most sem szeretnélek, de le foglak. Már abban az esetben, ha újévi fogadalomként tanulnád meg. Ezt a kettőt ugyanis nem érdemes szerintem összemosni.
Munkám során gyakran szegezik nekem a kérdést: mégis hogyan kell elképzelni egy Aviva Módszer alaptanfolyamot?? Mi zajlik ott? És miért tart négy óráig? És mit lehet közben enni? :) Ezek gyakran előforduló kérdések a különböző eseményeken, rendezvényeken, de rendszeresen merülnek fel érdeklődő telefonbeszélgetések során is. Ebben a bejegyzésben egy kis bepillantást szeretnék nektek adni, hogy hogyan is zajlik nálam egy Aviva módszer alaptanfolyam. Így ti is tudni fogjátok, hogy körülbelül mire számíthattok, ha csatlakoztok hozzám. Nem árulok zsákbamacskát! Lessünk a kulisszák mögé!! ;)
Ebben a bejegyzésben olyan hétköznapi szokásokról olvashatsz, amelyek sajnos gyengítik a medencealapi izmainkat. Kivétel nélkül mindenkiét, még azokét is akik egyébként rendszeresen sportolnak, edzik testük egyéb területeit. Mivel a gyengülés sokáig észrevétlenül zajlik a háttérben és csak a későbbiekben válik érzékelhetővé, érdemes megfontolnunk, hogy ránk jellemzőek-e a felsorolt szokások, állapotok és van-e köztük olyan, amit fel tudnánk számolni az egészségünk védelme érdekében.
A legtöbbünk fejében aktívan él az a sztereotípia miszerint a gátizomerősítés egy olyan valami, amire ráérünk majd valamikor a nyugdíjas éveink környékén. Persze akkor is csak és kizárólag abban az esetben, ha netán valami panaszunk adódna. De ugye miért is adódna?! Nekünk? Nem, nem. :) Azért, hogy egy picikét mégis elidőzzünk ezen a témán, szeretném bemutatni néhány bejegyzés erejéig, hogy mik azok a körülmények amik már most, ebben a pillanatban is indokolttá teszik a gátizmaink karbantartását. Kivétel nélkül mindenkiét. Ez a téma első bejegyzése, amivel felturbózzuk az anatómiai ismereteinket és rápillantunk a nők és a férfiak közötti alapvető – medencealapi – különbségekre.
Mellrák. Egy pillanatra bennakad a lélegzetem már attól is, ha magamban mondom ki ezt a szót. Beszűkül a világom és egy pillanatra lefagyok én is, mint a tetszhalott levelibéka. Pedig fontos észnél lenni. Nem a tagadásba menekülni. Nem úgy gondolni rá, mint olyasmi, ami csak másokkal történhet meg, de velem, velünk soha. Mert igenis megtörténhet. Velem, veled és vele is.
A menstruáció azok közé a témák közé tartozik, amiről hajlamosak vagyunk azt gondolni – már csak a több évtizedes gyakorlati rutinunk miatt is – hogy szinte már szakértői vagyunk a folyamatnak. Bizonyos értelemben igen. Azonban ami a téma „lexikális” részét illeti, sok hölgy tud könnyen zavarba jönni, ha a nőgyógyásza egy egyszerű kérdést intéz hozzá, például, hogy hány napos a ciklusa. Ebben a blog bejegyzésben játékosan tesztelheted magad, hogy vajon Te mennyire találod fején a szöget?! 😊
Az előző blogbejegyzésben olvashattál a menstruációról, és arról, hogy hogy hogyan zajlik egy tökéletes ciklus körforgása. Sokan azonban nem mondhatjuk ezt el magukról, mert számos okból kifolyólag sérülhet ez a nagyon érzékeny folyamat, ráadásul a legtöbbször a tudtunk kívül.
A menstruáció témaköre azok közé a klasszikusok közé tartozik, amiről szinte mindannyian meg vagyunk győződve, hogy tisztában vagyunk a jelentésével is és magával a folyamattal is. A valóságban azonban legtöbbünknél számos tévhit vagy információhiány kapcsolódik hozzá.
Olvasd el a pozitív tapasztalatokat első kézből, az Aviva tanfolyamokon résztvevő nők és férfiak tollából! A PCOS-től a teherbeesésen keresztül a potencianövelésig.
Legtöbben a szülés kapcsán hallunk róla, pedig ha nincs karbantartva, az életminőségünk bánja. Megelőzés és regenerálás minden korban Avivával - tabuk nélkül.